Miód akacjowy


Miód akacjowy doskonale smakuje i ma sporo właściwości odżywczych. Gdy jest w stanie płynnym bywa bardzo jasny, czasem wręcz przezroczysty. Natomiast gdy skrystalizuje przybiera barwę kremową.

W odróżnieniu od innych miodów miód akacjowy krystalizuje bardzo powoli, dzięki czemu przez długi czas występuje w postaci płynnej. Ma lekki, słodki smak, w którym dość mocno wyczuwalny jest aromat kwiatów akacji. Ponieważ jest bardzo słodki, można go bez obaw podawać szczególnie dzieciom, którym inne odmiany miodu nie zawsze będą smakować.

Miód akacjowy różni się też od innych miodów pod względem właściwości antybakteryjnych. Ma bardzo niewiele substancji antybiotycznych, w przypadku infekcji i przeziębień raczej nie będzie najlepszym wyborem. Ma natomiast sporą zawartość fruktozy, co znalazło zastosowanie we wspomaganiu leczenia cukrzycy niezależnej od insuliny. Tacy cukrzycy mogą używać miodu akacjowego jako zdrowszego odpowiednika cukru i dosładzać nim różne potrawy i napoje. Miód akacjowy jest też polecany w różnych chorobach układu pokarmowego – pozytywnie wpływa na pracę żołądka i jelit, ogranicza wydzielanie soku żołądkowego, łagodzi wrzody żołądka.

Choć miód akacjowy nie ma właściwości antybiotycznych, można go używać w chorobach układu pokarmowego, zwłaszcza przy ostrym i duszącym kaszlu. Przyda się też w stanach przemęczenia, problemach z zasypianiem czy w sytuacjach długiego i silnego stresu. Warto sięgać po miód zamiast sztucznych suplementów, gdyż jego działanie jest łagodne, długotrwałe i nie przynosi żadnych szkód dla organizmu. Świetnie też sprawdzi się jako lek zewnętrzny w różnych chorobach skóry.